KVALITA VODY NA KÚPANIE

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach

 

Morské oko - národná prírodná rezervácia s rozlohou 108 ha, z toho vodná plocha 13,8 ha. Jazero vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti v dôsledku mohutného svahového zosuvu, ktorý zahradil dolinu potoka Okna.

Jazero je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a nachádza sa vo výške 609,2 m nad morom. Je dlhé cca 750 m, hĺbka jazera je 25 m, dĺžka hrádze 33 m, šírka hrádze 12 m.

Do jazera ústí šesť prameňov. Prebytočnú vodu odvádza potok Okna. Dnešná podoba jazera sa datuje od 80. rokov 19. stor., kedy bol vybudovaný priehradný múr a vodná hladina sa zvýšila o 5 m.

Morské oko je po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku.

Do roku 1945 Morské oko a okolie patrilo grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi, ktorá v r. 1924 dala vybudovať pri jazere malý kaštieľ – Kaštielik. Dôvodom výstavby bola choroba jej dcéry, ktorá sa tu úspešne liečila. Materiál sa na stavbu dopravoval po „drevienke“ – dubových žliabkovaných koľajniciach. Kamenárske práce robili majstri zo Sniny.

Tento objekt neskôr tiež slúžil ako poľovnícka chata. Grófka Széchenyi založila v okolí jeleniu, srnčiu aj zubriu oboru. Pričinila sa tiež o vybudovanie hrádze, čím sa hladina jazera zväčšila z pôvodných 7 ha na 13,8 ha. Zrekonštruovaný Kaštielik sa v súčasnosti využíva ako reprezentačná lesnícka chata slúžiaca aj verejnosti. Stavba patrí k najkrajšie situovaným lesníckym objektom na Slovensku. Chránené územie zaberá samotné jazero a vzácne okolité bukové spoločenstvo. Lokalita patrí medzi jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab.

Možno ju považovať za srdce nádhernej vihorlatskej prírody. V jazere je veľké množstvo rýb. Rybolov, kúpanie a člnkovanie sú zakázané. Nie je dovolené ani zakladanie ohnísk a táborenie na brehoch jazera.

V roku 2007 bolo Morské oko zaradené medzi sedem divov Slovenska.

 

Prístup z južnej strany (modrá značka):

Východisková je obec Remetské Hámre.

Z Remetských Hámrov vedie asfaltová cesta (8 km) až po parkovisko Krivec pod Morským okom. Odtiaľ pokračuje turistická trasa po spevnenej ceste mierne do kopca asi 0,8 km k jazeru (10 až 15 min. chôdze). Po modrej značke môžeme pokračovať od hrádze po ľavej strane jazera na Sninský kameň, resp. až do Sniny. Neďaleko hrádze na ľavom brehu jazera stojí vedľa cesty Kaštielik. Za ním je umiestnený turistický smerovník. Odtiaľ možno odbočiť po žltej značke na Malé Morské oko, alebo pokračovať po modrej značke na severný breh jazera, kde stoja dve chaty. V jednej z nich, patriacej Štátnym lesom, je možnosť občerstvenia v miestnom bufete. Ďalej možno pokračovať na Sninský kameň, prípadne na Sninské rybníky a ďalej do Sniny, alebo sa poprechádzať po zaujímavom lesníckom náučnom chodníku nad Morským okom. Na spiatočnej ceste väčšina návštevníkov volí nenáročnú trasu po druhej strane jazera, ktorou sa vracia naspäť k hrádzi a odtiaľ na parkovisko Krivec. Obhliadku jazera možno absolvovať po chodníku okolo jazera za cca 1 hod.

Do Remetských Hámrov je priame autobusové spojenie z Košíc a Michaloviec (cesta vedie popri Zemplínskej šírave), ako aj  zo Sobraniec.

Zo severnej strany (od Sniny) sú dve prístupové cesty:

→ od Sninských rybníkov (3 km južne od Sniny) po modrej značke cez Sninský kameň s celkovou dĺžkou trasy temer 13 km;

→ z obce Zemplínske Hámre (2 km južne od Sniny) – od kameňolomu na konci obce po zelenej značke (asi 1a pol hod.) vystúpime na Sninský kameň, odtiaľ sa za necelú hodinu dostaneme na Morské oko po modrej značke.

 


 

Akcie

Objavte čaro Slovenska a prežite očarujúce chvíle na brehu Zemplínskej šíravy v príjemnom prostredí hotela Glamour****.Svadby

about us

Oslávte svoj veľký deň v príjemnom prostredí hotela Glamour****. Čaká na vás tím profesionálov, ktorý je pripravený splniť každú vašu túžbu.

Tipy na výlet

location

Okolie hotela je ako stvorené na kúpanie sa vo vodnej nádrži Zemplínska Šírava, návštevu okolitých hradov, turistických destinácií ako Sninský kameň a Vihorlatské jazero, či hudobných a kultúrnych festivalov.