KVALITA VODY NA KÚPANIE

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach

 

Dominantou vihorlatského pohoria, a zároveň miestom s nádherným výhľadom na okolie Sniny, je vyvrelinový andezitový útvar Sninský kameň.

Sninský kameň patrí medzi najkrajšie prírodne útvary v celom pohorí Vihorlat. Ako prírodná pamiatka s rozlohou takmer 6 ha bol vyhlásený v roku 1982. Keďže najvyšší vrch - Vihorlat (1075,5 m nad morom) leží vo vojenskom obvode Valaškovce, je turisticky najpríťažlivejší práve Sninský kameň (1006 m nad morom).

Je to výrazný skalný hrebeň s dvomi vrcholovými skalnými útvarmi vo forme plošín. Vrcholová časť sa vypína nad okolitými bukovými lesmi takmer kolmými stenami do výšky okolo 15 až 20 m. Sú to v podstate dve mohutné skalné bralá v tvare plošín. Rozsiahlejšie z nich má pomenovanie Veľký Sninský kameň (998 m nad morom). Vyššie položený, ale plošne menší je Malý Sninský kameň (1006 m nad morom). Obidve plošiny sú miestami široké len 5 až 15 m, väčšia z nich je dlhá okolo 50 až 60 m. Na vrcholové plošiny sa vystupuje po strmých úzkych železných schodíkoch so zábradlím. Z vrcholu je úchvatný pohľad na okolie (Snina, Zemplínske Hámre), a zvlášť na Morské oko. Sninský kameň patrí jednoznačne medzi najlepšie vyhliadkové lokality v oblasti Vihorlatských vrchov. Za priaznivých poveternostných podmienok je možné v diaľke vidieť aj kontúry Vysokých Tatier.

Eróziou po ukončenej sopečnej činnosti sa okrem Sninského kameňa vytvorili i ďalšie početné skalné útvary, z ktorých sú v katastri Sniny najznámejšie Janíčkova skala v Jozefovej doline a Skalné mesto pod Nežabcom.

Prístup na vrchol je možný z dvoch smerov:

→ z juhu, z obce Remetské Hámre cez Morské oko (618 m nad morom) po modrej značke, dĺžka trasy je cca 12 km, alebo cez Malé Morské oko (žltá) - Jedlinka (červená) - Tri tably a ďalej po modrej a červenej (cca 1:20 hod.);

→ zo severu, od Sninských rybníkov (260 m nad morom) po modrej značke, trasa je dlhá 10,5 km. Najkratšia je trasa zo Zemplínskych Hámrov. Obec leží asi 2 km južne od Sniny. Na Sninský kameň sa odtiaľ dá dostať po zelenej značke za necelú 1 a pol hod. (dĺžka trasy 4 km). Cesta je veľmi strmá s neustálym stúpaním.

 


 

 

Akcie

Objavte čaro Slovenska a prežite očarujúce chvíle na brehu Zemplínskej šíravy v príjemnom prostredí hotela Glamour****.Svadby

about us

Oslávte svoj veľký deň v príjemnom prostredí hotela Glamour****. Čaká na vás tím profesionálov, ktorý je pripravený splniť každú vašu túžbu.

Tipy na výlet

location

Okolie hotela je ako stvorené na kúpanie sa vo vodnej nádrži Zemplínska Šírava, návštevu okolitých hradov, turistických destinácií ako Sninský kameň a Vihorlatské jazero, či hudobných a kultúrnych festivalov.